Ogólne

Tapety do łazienki

Tapety w łazience zyskują coraz większą popularność. Ich ciekawe wzornictwo często zastępuje płytki i staje się bardzo mocnym akcentem podkreślającym jedną ze ścian. Ostatnio bardzo często odpowiadam na pytania dotyczące tapet, możliwości ich zastosowania i montażu. Postaram się przybliżyć ten temat 🙂

Producenci tapet prześcigają się w tworzeniu nowych, ciekawych wzorów. Do wyboru mamy już nie tylko powtarzalny skopiowany tysiące razy fragment, ale „obrazy” dopasowane idealnie do rozmiarów naszej ściany. Myślę, że to właśnie doprowadziło do ogromnej popularności tapet w ostatnich latach.

Piękne wzornictwo doskonale sprawdza się w sypialniach, salonach i na klatkach schodowych. Więc dlaczego nie w łazienkach? Tapeta z ciekawym motywem na pewno jest wyróżnikiem i miło patrzy się na „fragment sztuki” zamiast czterech ścian wyłożonych płytkami. 🙂

Oczywiście ze względu na wilgoć większość tapet nie nadaje się do położenia w łazience. Producenci jednak wymyślają coraz lepsze rozwiązania i prostsze sposoby montażu. Informacje o wodoodporności i szczegółowe instrukcje jak położyć tapetę w łazience najczęściej znajdują się na stronach producentów tapet, którzy takie rozwiązania oferują.

W tym wpisie wymienię 2-óch producentów tapet, z których w projektach łazienek często korzystam. Jednak wpisując w wyszukiwarkę „tapeta do łazienki” można zobaczyć, że wybór jest naprawdę duży.

Moim zdaniem na uwagę zasługuje firma Wallart wyróżniająca się bardzo dużą liczbą wzorów tapet, których montaż w łazience należy do jednych z prostszych. W ofercie posiadają bowiem laminowany winyl samoprzylepny, na którym mogą wydrukować każdy z dostępnych wzorów. Cytując informacje na stronie:

„Aby wodoodporna tapeta spełniła swoje zadanie, musi zostać naklejona na odpowiedniej powierzchni. Jak ją przygotować? Przede wszystkim musi to być powierzchnia gładka, doskonale utwardzona, sucha i pozbawiona wszelkich zabrudzeń, zwłaszcza pyłu i tłuszczu. Jeśli decydujemy się na naklejenie tapety wodoodpornej na „surowej” ścianie, powinna być on zahydroizolowana, następnie wygładzona warstwą tynku, dwukrotnie zagruntowana, najlepiej gruntem głęboko penetrującym (np. Ceresit CT17), dobrze wyschnięta. Należy jedynie pamiętać aby brzegi tapety zabezpieczyć silikonem bo montażu, co zagwarantuje jej pełną wodoszczelność.”

Więcej na ten temat  klejenia tapety Wallart można przeczytać na stronie https://wallart.com.pl/pages/tapety-do-lazienki

Poniżej 2 moje projekty z użyciem tapet firmy Wallart

Firmą oferującą bardzo ciekawe wzory tapet jest WonderWall studio. W przypadku tych tapet producent zaleca zabezpieczenie ich żywicą. Jak pisze producent:

„Tapety flizelinowe pokryte twardym winylem nie boją się wilgoci. Przy wannie lub umywalce zalecamy dodatkowo zastosowanie jednej warstwy żywicy, która zabezpieczy materiał przed działaniem wody, mydła czy kosmetyków.

W tzw. strefie mokrej (prysznic) przed położeniem tapety należy odpowiednio przygotować ścianę oraz zabezpieczyć tapetę dwiema warstwami żywicy. W sprawie szczegółów polecamy skontaktowanie się z montażystami tapet w Państwa okolicy.” 

Wybór wzorów jest w WonderWall tak duży, że wybranie tego jednego, idealnego to nie lada wyzwanie.

Zresztą zobaczcie sami: https://wonderwall-studio.pl

A tutaj moje projekty łazienek z tapetą firmy WonderWall Studio.

Więcej projektów gdzie zostały wykorzystane tapety znajdziecie w dziale PORTFOLIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *