Ogólne

Ile zajmuje wykonanie projektu wnętrz?

Często otrzymuję pytania o możliwość wykonania projektu „na już”, czyli mieszkanie kupione, Wykonawcy wchodzą za miesiąc i co zrobić dalej… 

Niestety nie jestem w stanie wykonać projektu całego mieszkania w miesiąc. A ile to zajmie i z czego wynika?

W pierwszym poście na blogu chcę poruszyć temat ile czasu zajmuje wykonanie projektu.

Cała nasza współpraca przy projekcie najczęściej trwa 2-3 miesiące. Jednak bywają projekty zajmujące 6 miesięcy 🙂

Projekt składa się z kilku etapów: układu funkcjonalnego, wizualizacji i projektu technicznego. Podczas każdego z etapów proponuję najlepsze moim zdaniem rozwiązania i czekam na wasze uwagi. Ja przygotowuję dla Was kolejne warianty projektu, a Wy za każdym razem zastanawiacie się nad moimi propozycjami. I tutaj pojawia się bardzo ważny aspekt wpływający na czas trwania projektu – DECYZYJNOŚĆ. Idealną sytuacją jest otrzymywanie informacji zwrotnej w przeciągu 3-ech dni, co pozwala na szybką korektę i kontynuację pracy. Przedłużający się okres oczekiwania na uwagi lub akceptację projektu znacznie przesuwa jego zakończenie.

Kolejnym ważnym aspektem jest zakres i wielkość projektu. Im więcej pomieszczeń jest do zaprojektowania tym projekt trwa dłużej. Znacznie więcej czasu zajmuje zaprojektowanie 3-pokojowego mieszkania o powierzchni 60m2 niż salonu o takim samym metrażu.

Każdy projekt rozpoczynam od szczegółowej ankiety dzięki której poznaję wasze potrzeby i wymagania. Dokładnie ją analizuję i przygotowuję propozycję układów mebli. Na tym etapie skupiamy się na rozwiązaniach funkcjonalnych od których będzie zależał nie tylko wygląd, ale i wygodne użytkowanie wnętrza. Warto wszystkie możliwe opcje dokładnie przemyśleć i przedyskutować.

Najciekawszym etapem projektu są oczywiście wizualizacje 🙂 Wykonanie ich zajmuje wiele dni, a wyrenderowanie przez komputer  (zamiana modelu 3d na realistyczny widok) wiele nocy. Otrzymując ode mnie wizualizacje możecie od razu „poczuć się jak u siebie w domu” lub przedyskutować wszystkie proponowane rozwiązania i zmienić na inne. Nie ulega wątpliwości, że to dzięki wizualizacjom możecie zobaczyć jak będzie wyglądało wasze przyszłe mieszkanie i warto na nie poczekać 🙂

Ostatnim etapem projektu jest spis wszystkich użytych w projekcie produktów z linkami do sklepów oraz obszerna dokumentacja techniczna, pokazująca projekt w wersji dla Wykonawców. Dzięki szczegółowym rysunkom nie musicie sami zastanawiać się i omawiać każdego detalu z ekipą remontową i stolarzami.

Ile to wszystko zajmuje?

Cały projekt rozciąga się w czasie, dlatego czas wykonania projektu można policzyć jedynie w roboczogodzinach, czyli spisywanych godzinach poświęconych na jego wykonanie.

Podam kilka przykładów dla pełnego, kompleksowego projektu (układ mebli, ścian, wizualizacje, spis produktów i rysunki techniczne dla Wykonawców):

Zaprojektowanie salonu z aneksem kuchennym zajmuje 45-60 godzin,

Łazienki 25-35 godzin,

Projekt całego mieszkania o powierzchni 90m2 – 170-200 godzin

Do tego dochodzi czas czekania na rendery, czyli zrobienia przez komputer z mojego modelu realistycznych wizualizacji, które otrzymujecie. Jedno ujęcie zajmuje mojemu komputerowi 2-2,5 godziny. 

Zawsze otrzymujecie 3-30 wizualizacji w 3-ech wariantach , co w sumie zajmuje 20 godzin przy pojedynczych pomieszczeniach i ponad 180 godzin przy dużych mieszkaniach. 

Właśnie dlatego na wizualizacje trzeba najdłużej poczekać.

Podsumowując wykonanie projektu dużego mieszkania zajmuje około 350 godzin w sumie pracy mojej i renderowania przez komputer. Czas ten jest podzielony na kilka miesięcy. Czy to dużo czy mało musicie ocenić sami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *