Ogólne

Jak wybrać projektanta wnętrz?

Projektant wnętrz może być nieocenioną pomocą. Jednak jak wybrać odpowiedniego wśród wielu ofert. W tym wpisie postaram się zwrócić uwagę na różnice między biurami i pomóc w znalezieniu oferty dopasowanej do Ciebie. Na co więc zwrócić uwagę?

Polecenia

Rekomendacja od bliskiej osoby jest bardzo dobrym sposobem na znalezienie projektanta. Jeśli podoba Ci się mieszkanie znajomych i dobrze się w nim czujesz, a oni byli zadowolenie ze współpracy to jesteś blisko celu. 🙂

„Poczta pantoflowa” to najpopularniejszy sposób na znalezienie zarówno projektanta, jak i wykonawców. Zarówno do mnie, jak i do innych biur wielu klientów trafia z tzw. polecenia.

Nie należy jednak polegać tylko i wyłącznie na opinii znajomych. Nawet jeśli oni byli bardzo zadowoleni, Ty niekoniecznie będziesz. Dlatego przed podpisaniem umowy przejrzyj portfolio projektanta. Sprawdź czy inne projekty, które wykonywał również Ci się podobają. Zwróć uwagę na rodzaj i zakres oferowanej współpracy. Być może znajomi byli zachwyceni sprawną i bezproblemową współpracą online, ale Ty nie wyobrażasz sobie wykonania projektu bez wspólnych wizyt w sklepach i prezentowania próbek materiałów na żywo.

Styl

Część projektantów pracuje w jednym, charakterystycznym stylu, inni lubią je mieszać. Porównując projekty różnych pracowni na pewno zauważysz, że różnią się od siebie i każda ma własną estetykę. Ważne jest wybranie projektanta, którego większość projektów trafia w twój gust.

Jeśli lubisz styl angielski nie wybieraj projektanta, którego większość projektów jest w stylu loftowym. 🙂 Sprawdź czy pracownia prosi o przesłanie inspiracji, zwraca uwagę na twoje upodobania, czy też wszystkie projekty są wykonywane w jednym stylu, który nie do końca Ci odpowiada.

Podsumowując: dokładnie zapoznaj się z PORTFOLIO wybranych pracowni i wybierz tą, której estetyka jest najbliższa Twojej

Zdalnie czy stacjonarnie?

Pracownie projektowe można podzielić na działające stacjonarnie we własnym biurze i wyłącznie online.

Jeśli lubisz wybierać, jeździć do sklepów i chcesz dotknąć wybranych materiałów przed podjęciem decyzji, biuro działające lokalnie będzie doskonałym wyborem. Projekt może być omówiony na żywo, a wszystkie materiały pokazane na miejscu w siedzibie firmy. Dodatkowo możecie wybrać się na wspólne wizyty w sklepach i na miejscu podjąć decyzję o wyborze odpowiednich produktów. Jeśli potrzebujesz projektu z nadzorem, wizyt na budowie lub szukasz biura wykańczającego mieszkania pod klucz powinieneś skupić się na poszukiwaniach projektanta w swoim mieście.

Dużą popularnością cieszą się też projekty zdalne. Jeśli nie potrzebujesz kontaktu „face to face”, nie chcesz tracić czasu na dojazdy do biura projektanta lub po prostu jesteś osobą zapracowaną, ceniącą wolny czas to będzie to opcja idealna dla Ciebie. Przy takim rodzaju współpracy projektant przesyła do Ciebie projekt, a Ty w wolnej chwili przy kawie możesz na spokojnie zastanowić się czy proponowane rozwiązania Ci odpowiadają i czy będziesz dobrze czuł się „jak u siebie w domu” w widocznej na wizualizacji przestrzeni. Z projektantem możesz porozmawiać telefonicznie, zdalnie, np. na skype lub powymieniać się mailami.

Ja wykonuję projekty głównie zdalnie i myślę, że dla wielu osób jest to bardzo wygodny sposób współpracy, ale oczywiście nie dla wszystkich.

Doświadczenie i wielkość pracowni

Wybrać nową pracownię, działającą 10 lat, czy może studenta? Wielu zadaje sobie to pytanie.

„Mieć fan­tazję nie znaczy coś so­bie wy­myślać. To znaczy tworzyć coś z te­go, co istnieje”.

Tomasz Mann

Tak jak w każdym zawodzie i tutaj liczy się doświadczenie. Piękna wizja może okazać się nie do zrealizowania w określonym budżecie. Nad projektami za symboliczną kwotę do studenckiego portfolio radzę się mocno zastanowić. Najlepiej wybrać pracownię, która może pochwalić się już jakimiś realizacjami. Niestety ryzyko jest zawsze. W przypadku dużych pracowni nie wiemy, czy nasz projekt będzie robiła z doświadczeniem, czy student na stażu. Dlatego czasami lepiej współpracować z kimś kto dopiero otworzył swoje biuro, ale pracował już w zawodzie.

Budżet

Zwróć uwagę jakie projekty robi wybrana pracownia. Niektóre zajmują się wyłącznie wnętrzami typu premium. Inne często korzystają z mebli i dodatków ze znanych sieciówek. Jeśli masz określony budżet na wykończenie mieszkania lub domu zapytaj projektanta czy jego projekt zmieści się w określonej sumie.

Czas projektu

Jeśli dopiero zaczynasz budowę domu jesteś w komfortowej sytuacji, gdyż większość pracowni skończy projekt w odpowiednim czasie, a Ty masz mnóstwo czasu na zastanawianie się jak wykończyć wymarzone wnętrze. Jeśli jednak czasu do wejścia ekipy wykończeniowej jest niewiele to już na pierwszej rozmowie zapytaj kiedy projektant ma wolny termin i ile zajmie mu zrobienie projektu. Weź pod uwagę, że zajmuje to najczęściej kilka miesięcy 🙂

Zakres projektu

Zakończę wpis tym niezwykle ważnym aspektem.

Przede wszystkim musisz zastanowić się jakiego rodzaju usługi potrzebujesz. Możesz wybrać projekt koncepcyjny z wizualizacjami i listą produktów (lub bez niej) i samemu ustalać szczegóły z Wykonawcami. Projekt kompleksowy najczęściej zawiera wszystkie rysunki potrzebne Wykonawcom i nie musisz zastanawiać się nad aspektami technicznymi wykończenia. Jeśli potrzebujesz nadzoru projektanta i wizyt na budowie koniecznie poszukaj kogoś działającego w okolicy.

Projektant to osoba, która powinna dopasować wnętrze do Ciebie, do Twojego stylu życia, gustu i upodobań. Musi rozumieć, że to Ty będziesz mieszkać w projektowanej przestrzeni. Najpiękniejsze katalogowe wnętrze może okazać się niefunkcjonalne, a design to nie wszystko. 🙂

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam wybrać biuro dopasowane do Twoich potrzeb, a współpracę z projektantem będziesz przyjemnie wspominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *